Haydarpaşa’ya Veda Etkinliğine Dair Açıklama

16 Mayıs 2019 tarihinde duyurduğumuz “Haydarpaşa’ya Veda” etkinliği ile ilgili yapılan çalışmalar, hazırlık süreci ve gelinen son durum ile alakalı camiamızı bilgilendirmek adına bu açıklamayı yapma zorunluluğu doğmuştur.

Ülkemizin en köklü üç Hukuk Fakültesi’nden biri olan, Türk Hukukunun en önemli lokomotiflerinden Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne ev sahipliği yapan Haydarpaşa Kampüsü’nün tarihi binasının 15.04.2015 tarihli 6639 sayılı torba kanunla Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin kullanımına tahsis edilmesi, ilgili dönemde bu tahsisin önüne geçmek için yapılan çalışmalar tüm camiamızın malumudur. Verilen bu mücadelenin daha şiddetli ve etkili olması gerektiği, birlik beraberlik konusunda eksik kaldığımız hususu derneğimizce de benimsenen bir değerlendirmedir. MÜHF-MED kuruluş misyonu da fakültemizi ilgilendiren bu ve benzeri durumlarda Mezun-Öğrenci-Akademisyen kenetlenmesinin yetersiz kalışının önüne geçmek ve camiamızın güçlü birlikteliğini inşa etmektir. 

15 Eylül 2019 tarihinde Derneğimiz öncülüğünde gerçekleştirmeyi planladığımız “Haydarpaşa’ya Veda” etkinliği ile için Yönetim Kurulu düzeyinde yapılan çalışmalar, içinde bulunduğumuz yılın Nisan ayında başlamıştır. Organizasyona, Haydarpaşa’nın gerçek sahipleri olan Fakültemiz mensupları ile birlikte Tıp Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sağlık Hizmetleri Yüksekokulu mensupları ve Üniversitemiz Mezunlar Ofisi birimi dahil olmuştur. 

Tahsisin önüne geçmek için yetersiz kaldığını düşündüğümüz çalışmalara nazire olması ve biz MÜHF mensuplarına yakışır bir veda yapmak için planlanan hazırlık; organizatörlerin hazırlamış olduğu gösteri ve gösterimler ile başlayıp; mezunlarımızın konuşmalar yapacağı, Haydarpaşa’ya dair anıların paylaşılacağı, Üniversite yönetimi ve hocalarımızın da katkıda bulunacağı bir konsept ile devam ederken gün sonunda konser ile tamamlanması şeklindeydi. Etkinlik için planlanan program da aşağıda belirtildiği gibidir:

15.00-17.00: Dileyen mezunlarımızın programa erken gelerek fotoğraf çektirebileceği alanlar oluşturulacak.

17.00-20.00: Haydarpaşa Bina Tarihçesi hakkında bilgiler verilecek, Mezun Konuşmaları olacak, Video Gösterimleri yapılacak, Veda dersleri organize edilecek.

 – Veda dersi: Bu saatler arasında kısa veda dersleri çeşitli hocalarımız tarafından amfilerde verilecektir. Yoğun bir katılım beklendiğinden veda derslerini birkaç konu başlığı altında birkaç farklı hoca tarafından verilmesi öngörülmüştür.

-Video gösterimleri orta bahçeyi etkin bir şekilde kullanarak oluşturacağımız perdeli sinevizyon alanlarında ve üst model projeksiyon cihazları ile duvara yansıtma şeklinde yapılacaktır. Bu videolarda mezunlarımızın Haydarpaşa ile ilgili anılarının yanı sıra mezunlarımızın gönderdiği fotoğraflardan derlenmiş gösterimler olacaktır.

-Sergi: Binaya dair fotoğrafların ve anıların paylaşılacağı Sergi ve Hatıra Köşesi de tertip edilecektir. Bu fotoğraf ve videolar “haydarpasayaveda.com” isimli sitede muhafaza edilip ölümsüzleştirilecektir.

– Veda notu: Sınavlar öncesi fotokopiden alınan ders notu öğrenciler için çok büyük önem arz ettiğinden “Veda Notu” hazırlanacaktır. Bu not yine Hukuk Fakültesi yıllıklarındaki espriler, anılar ve fotoğraflardan derlenerek hazırlanıp sunulacaktır.

– PTT posta pulu ve kartpostal: PTT ile gerekli anlaşma ve görüşmeler yapılarak Haydarpaşa bina siluetinin yer alacağı çeşitli pul ve kartpostallar bastırılacaktır.

– Mezun dernekler tarafından Üniversitemiz logolu ürünlerin satışı: Derneklerin yaptırdığı üniversitemiz logolu ürünlerimizin satışa sunulacağı alanlar oluşturulacaktır.

– Orta bahçeyi en verimli kullanacak şekilde sponsorlarla yapılan anlaşmalar çerçevesinde yiyecek ve içecek alanları oluşturulacaktır.

20.00-22.00: Konser

Veda konseptine uygun bir sanatçının sahne almasının ardından hüzünlü havayı dağıtmak ve son kez bizi en çok mutlu eden binada eğlenmek adına daha hareketli konsepte sahip bir sanatçının sahne alması ile etkinliği sonlandırıyoruz. 

Belirtilen program dahilinde Yönetim Kurulumuz gerekli izinlerin alınması, organizasyon için maddi kaynağın ve gereçlerin temini için çalışmalarına Nisan ayında başlamıştır. Temmuz ayı sonuna gelindiğinde izinlerin alınması, organizasyon için gerekli sahne, ses ve ışık sistemi, stand vs dahil olmak üzere sanatçılarla da ön protokoller yapılmış etkinlik için her şey hazır hale gelmiştir. Orta bahçedeki inşaat halinin Eylül ayında kalkacağı belirtilmiş olsa da Fakültemizin taşınma sürecinin ve inşaat işlerinin uzaması nedeniyle Orta bahçenin bakımsız hali, kullanılamayacak hale gelen tuvaletler düşünüldüğünde veda etkinliğinin icrası imkansız haldedir. Alternatif olarak sadece bir veda dersi ile etkinliği geçiştirmek ve okulumuza kötü bir görüntü ve izlenimle de veda etmeyi uygun bulmuyoruz.

Tüm bu hazırlıklar için verdiğimiz emek ve maddi kayba rağmen zorunlu olarak bu gelişmeler ışığında üzülerek belirtmek isteriz ki; Haydarpaşa Kampüsü Orta Bahçede gerçekleştirmeyi planladığımız “Haydarpaşa’ya Veda” etkinliği, orta bahçede hala devam inşaat halinin, genişleyerek devam edecek olması, birçok camın kırık, binanın inşaat hali nedeniyle bakımsız halde bulunması ve en önemlisi de fakültenin son defa gittiğimizde hatırlamak istemeyeceğimiz halde olması nedeniyle iptal edilmiştir.

MARMARA ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ MEZUNLARI VE HUKUK ARAŞTIRMALARI DERNEĞİ YÖNETİM KURULU (MÜHF-MED)