MÜHF-MED - #BirleşerekBüyüyelim

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mezunları ve Hukuk Araştırmaları Derneği

MÜHF-MED 2018-2019 Faaliyet Raporu

27.04.2019

Bugün; “birlikten kuvvet doğar” felsefesi ile fakültemiz mezunları arasındaki dayanışmayı güçlendirmek, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi camiasını büyütmek ve camiamızın hukuk dünyasındaki yerini kuvvetlendirmek amacıyla kurulan derneğimizin 1. yıldönümü olduğunu bildirmekten mutluluk duyarız. Bu bir yılda; seçkin öğrencileri, öğretim üyeleri ve mezunlarıyla Türkiye’nin önde gelen fakültelerinden biri olmayı başarmış fakültemizin başarılarının artarak devam edebilmesi için, tüm mezunlarına düşen görev sorumluluğu bilinci ile hareket ederek amaçlarımızı gerçekleştirme doğrultusunda birçok proje, etkinlik ve çalışmaya imza attık.

Danışma Kurulu

 

 • Prof. Dr. Serap HELVACI
 • Prof Dr. Ersan ŞEN
 • Prof. Dr. Talat CANBOLAT
 • Av. Adnan EKŞİOĞLU
 • Doç. Dr. Leyla KESER
 • Doç. Dr. Ercüment ÖZKARACA
 • Dr. Öğr. Üyesi Gediz KOCABAŞ
 • Av. Ömer ÇOLLAK
 • Av. Burçak ÜNSAL
 • Av. Dr. Rezan EPÖZDEMİR
 • Av. Yasemin YURTTAŞ

Yönetim Kurulu

 

 • Av. M. Bekir BİÇKİN
 • Ar. Gör. Egemen IŞIK
 • Av. Burcu DİLEKLİ
 • Stj. Av. M. Uğur MUNCUK
 • Av. M. Furkan ŞANLI
 • Ar. Gör. Büşra ŞENERDOĞAN
 • Av. Servet KÖSE
 • Av. Ali Cem BİLGİLİ
 • Av. Emre DİRİK

1. OLAĞAN GENEL KURUL
(16.09.2018)

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mezunları ve Hukuk Araştırmaları Derneği olağan ilk genel kurul toplantısı, 16.09.2018 tarihinde Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi’nde büyük bir katılımla gerçekleşmiş olup, yapılan genel kurulda Kurucu Başkanımız M. Bekir Biçkin’in listesi oy birliği ile yönetime seçilmiştir.

MÜHF-MED Akademi

“Her şey kitaplarda yazmaz!” mottosuyla yola çıktığımız MÜHF-MED Akademi serisinde, avukatlık mesleğinin icra edilmesi üzerine hukuk dünyasının önde gelen isimlerinin bilgi ve deneyimlerini aktardığı toplam 7 ders, büyük bir katılımla gerçekleştirilmiştir.

Tamamlanan Akademi Etkinlikleri

 • 22 Şubat 2019 AKADEMİ #1 – Av. Dr. İsmail Esin
 • 1 Mart 2019 AKADEMİ #2 – Av. Aysu Melis Bağlan
 • 8 Mart 2019 AKADEMİ #3 – Themis’in Kadınları – Av. Bahar VAROL, Av. Süreyya TURAN ve Av. Aydeniz Alisbah TUSKAN
 • 15 Mart 2019 Akademi #4 – Prof. Dr. Ersan Şen
 • 22 Mart 2019 Akademi #5 – Av. Koray Söğüt
 • 19 Nisan 2019 Akademi #6 – Av. Merter Özay
 • 26 Nisan 2019 Akademi #7 – Av. Görkem Gökçe

Konkordato Hukuku Konferansı

Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol ÖZVAR, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı ve derneğimiz danışma kurulu üyesi Prof. Dr. Serap Helvacı ve dernek başkanımız Muhammed Bekir Biçkin’in yaptığı açılış konuşmaları ile başlayan “7101 Sayılı Kanunla Yapılan Düzenlemeler Kapsamında Konkordato Hukuku” konferansı; Prof. Dr. Selçuk ÖZTEK, Hakim Niyazi ACAR, Doç. Dr. Serdar KALE, Doç. Dr. Bilgehan YEŞİLOVA, Prof. Dr. Kamil YILDIRIM, Hakim Fatih KEKLİKKIRAN ve Av. Fatma ULUCA TELLİ’nin konuşmalarıyla devam etmiştir. Marmara Üniversitesi Ord. Prof. Nihad Sayar Konferans Salonu’nda 17.11.2018 tarihinde gerçekleşen konferans, yoğun bir katılımla tamamlanmıştır.

Güncel Gelişmeler Işığında Kişisel Verilerin Korunması Hukuku Sempozyumu

Güncel Gelişmeler Işığında Kişisel Verilerin Korunması Hukuku Sempozyumu, 17.04.2019 tarihinde Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü’nde Prof Dr. Faruk ACAR, Leyla KESER, Dr. Mehmet Bedii KAYA, Av. Yasin BECENİ, Doç Dr. Ercüment ÖZKARACA, Dr. Öğr. Üyesi Gediz KOCABAŞ, Av. Burçak ÜNSAL, Av. Serhat TURAN, Prof. Dr. Mehmet Erdem ÖZDEMİR, Dr. Elif KÜZECİ, Dr. Öğr. Üyesi Evren KILIÇOĞLU, Av. Adem AKKIR, Dr. Öğr. Üyesi Canan ÜNAL, Dr. İpek ÇEVİK, Av. Neslihan KASAP ve Av. Can SÖZER’in konuşmaları ve tebliğleri ile gerçekleşti. Sunulan 12 adet tebliğin kitap olarak yayınlanması için Seçkin Yayıncılık ile anlaşma yapılmıştır. Bilim Kurulunun onayının ardından kitabın yaz aylarında çıkması beklenmektedir.

Sermaye Şirketleri Hukukunda Güncel Gelişmeler Sempozyumu

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı ile birlikte düzenleyeceğimiz “Sermaye Şirketleri Hukukunda Güncel Gelişmeler” konulu sempozyumu hukuk camiasına duyurmaktan büyük bir gurur duyuyoruz. Sermaye şirketleri hukukundaki güncel gelişmelerin, mevzuat değişikliklerinin alanında uzman hukukçular tarafından ele alınacağı sempozyumumuza tüm hukuk camiası davetlidir.

MÜHF-MED Burs

Fakültemizde eğitim-öğretimine devam eden başarılı 15 adet lisans öğrencisine; danışma kurulu üyelerimiz ve bağışçılarımızın destekleriyle oluşturulan burs fonundan yönetim kurulumuz ve burs komisyonumuz tarafından belirlenen MÜHF MED Burs Yönergesine uygun olarak başarı bursu verilmektedir.

MÜHF-TALKS

Öncelikle danışma kurulumuzdaki hocalarımız ve avukatlarımızı konuk alarak, genel anlamda katılımcılara meslek alanlarında tecrübe aktarımı, karşılıklı soru-cevap gibi etkinlikleri içeren, youtube kanalımızdan tüm üyelerimizle paylaşacağımız ve zaman içerisinde TEDx formatına çevireceğimiz MÜHF-Talks projemiz kapsamındaki ilk etkinliğimiz, 26.10.2018 tarihinde danışma kurulu üyemiz Av. Burçak ÜNSAL’ın katılımlarıyla gerçekleştirilmiştir.

MÜHF-MED Ar-Ge

Derneğimizin Hukuk Araştırmaları kolunu oluşturan AR-GE komisyonu; fakülte mezun ve mensuplarımızın akademik çalışmalarına katkıda bulunan, güncel hukuki gelişmeleri yakından takip ederek çalışmalar ve yazılı yayınlar üreten bir komisyondur. AR-GE çalışmaları kapsamında, düzenli olarak üyelerimize ve abonelerimize gönderilen dernek yayını olan bültenimiz hazırlanmaktadır. Ayrıca blog sitemizde mezunlarımızın makaleleri de derlenerek yayınlanmaktadır.

MÜHF-MED Erasmus

Bu proje; Avrupa Birliği’nin direkt olarak fon sağladığı kişilerin kültürel zenginliklerini paylaşarak belirli bir konu üzerinde yoğunlaştıkları ve bu sırada bulundukları ülkeyi tanıma fırsatı sunan bir Erasmus+ projesi türüdür. Proje dahilinde, fakültemiz mensubu 2 öğrenci 23.04.2019-01.05.2019 tarihleri arasında “Make It Rural” isimli, Litvanya’nın Kaunas şehrinde gerçekleşen projeye derneğimiz bütçesinden ayrılan fon aracılığıyla derneğimizi temsilen katılım sağlamışlardır.

Mezun ve Ofis Ziyaretleri

Derneğimiz mezunları ve mensupları arasındaki bağı kuvvetlendirmek, derneğimizin tanınırlığını arttırmak, hukuk dünyasının önde gelen isimleriyle genç mezunlarımızı ve öğrencilerimizi buluşturarak portföy oluşturmalarına katkıda bulunmak gibi amaçlarla kuruluşumuzdan bu yana çok sayıda ofis ziyareti gerçekleştirilmiştir.

Ulusal ve Uluslararası Spor Müsabakalarında MÜHF-MED

Fakülte mezun ve mensuplarımız tarafından kurulan MÜHF-MED Basketbol Takımı, Baro müsabakalarında derneğimizi başarıyla temsil etmektedir.

4-7 Nisan tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen 4. Uluslararası Türkiye Açık Kickboks Avrupa Kupası’na fakültemiz ve derneğimizi temsilen katılan Kübra Korkmazer, turnuvayı 3. olarak tamamlamıştır.

Katkıda Bulunduklarımız

Derneğimiz dinamik kadrosu ve gönüllülük esasına dayalı işleyişiyle, hukuk dünyasındaki gelişmeleri yakından takip etmekte, hukuki proje ve organizasyonlara katkı sağlamaktadır. Bu kapsamda 11 Ekim 2018 tarihinde Marmara Üniversitesi Sultanahmet Binası Ord. Prof. Dr. Nihad Sayar Konferans Salonunda gerçekleşen “Milletlerarası Özel Hukukta Sözleşmesel Meseleler” isimli ve 25 Ekim 2018 tarihinde TOBB Plaza Konferans Salonunda gerçekleşen “Uluslararası Yatırım ve Ticaret Anlaşmaları: Güncel Gelişmeler ve Problemler” isimli sempozyumların organizasyonunu üstlenmiştir.

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Milletlerarası Özel Hukuk ABD ve İstanbul Tahkim Merkezi birlikteliği ile düzenli olarak gerçekleşen ve tahkim ile alakalı güncel konu başlıklarının ele alınarak yorumlandığı Tahkim Okulu etkinliğinin de organizasyonunda görev almaktadır.

Kuruluşumuzdan bu yana geçen 1 yılda; ilk günkü heyecanımızdan hiçbir azalma olmadan fakültemizin marka değerini yükseltmek, mensubu olduğumuz camiamızı güçlendirmek, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin Ağrı’dan İzmir’e Türkiye’nin her yerinde yaşayan mezunlarına ulaşmaya çalışarak bağlarımızı kopmamak üzere oluşturmak adına, siz değerli Danışma Kurulu üyemizin de yardımlarıyla, her bir mensubumuzla gönüllü olarak çalıştık. MÜHF-MED ailesinin bir parçası olmaktan duyduğumuz gurur ve mutluluktan aldığımız güçle, ailemizin her geçen yıl büyümesi için amaçlarımız doğrultusunda fakültemizi en iyi şekilde temsil etmek için emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğimizi bildirir, bu yolda verdiğiniz destek için sizlere teşekkür ederiz.

 

Kuruluşumuzun 1. yılı kutlu olsun!